16 september 2025 - 5 min leestijd

EMO Hannover 2025: precisie, automatisering en slimme productie in de spotlights

Van 22 tot en met 26 september 2025 opent de Hannover Messe opnieuw zijn deuren voor de internationale vakbeurs EMO, het grootste mondiale trefpunt voor productietechnologie. Tijdens deze vijftigste jubileumeditie staan prangende vragen voor de maakindustrie centraal. Hoe blijf je concurrerend in tijden van geopolitieke onzekerheid, stijgende kosten en een tekort aan vakmensen? En vooral: welke technologieën helpen de fabriek van de toekomst vorm te geven?

Wie de beursvloer betreedt, merkt al snel dat antwoorden worden gezocht in drie sleutelthema’s: precisie, automatisering en digitale integratie. Bedrijven als Mitutoyo, CHIRON Group, Röders, RoboJob en SCHUNK laten zien hoe zij elk vanuit hun eigen expertise bijdragen aan die toekomst. Hun innovaties maken niet alleen efficiëntere productie mogelijk, maar verlagen ook de drempel om nieuwe technologieën breed in te zetten.
Voor Mitutoyo, wereldwijd marktleider in meetinstrumenten en metrologische oplossingen, is precisie het begin en einde van elke productiestap. In hal 5, stand C44, presenteert het Japanse bedrijf een reeks innovaties die de rol van metrologie in slimme productie versterken.
Bezoekers zien er onder meer het SmartMeasure-AL-systeem, waarin coördinatenmeting en robotica naadloos samenwerken. Ook de CRYSTA-Apex trekt de aandacht: een coördinatenmeetmachine die hoge snelheden combineert met een nauwkeurigheid die tot in de micron gaat. Daarmee wordt inline-controle en zelfs geautomatiseerde procesaansturing mogelijk.
Een andere blikvanger is een doorbraak in high-speed beeldvorming, gebaseerd op akoestische lens-technologie. Deze maakt het mogelijk om microscopische structuren in realtime en in 3D te observeren – een toepassing die niet alleen voor kwaliteitsborging, maar ook voor R&D veelbelovend is.

“EMO is een van de belangrijkste podia om te laten zien hoe precisie en digitale transformatie hand in hand gaan”, zegt Ray Penny, president van Mitutoyo Europe. “Ons doel is om fabrikanten te helpen met flexibele en intelligente meetoplossingen die in elke stap van het productieproces vertrouwen geven.”
Mitutoyo benadrukt daarmee dat zonder betrouwbare metingen geen automatisering of digitalisering kan functioneren. Metrologie is niet langer de eindcontrole, maar een integraal onderdeel van de productiecyclus.

Live

Waar Mitutoyo precisie in beeld brengt, richt CHIRON Group zich op de machines die die precisie mogelijk maken. Onder het motto ‘Your Partner for Next-Generation Manufacturing’ pakt de Duitse fabrikant uit met live demonstraties in hal 12, stand C50.
Bezoekers kunnen er de nieuwe Micro5 XL in actie zien. Dit bewerkingscentrum is de grotere broer van de succesvolle Micro5, en ontwikkeld voor de medische technologie, elektronica en precisietechniek. Met trekwaardes tot 900 m/s³ en ultrahoge verwerkingssnelheden combineert de machine extreme dynamiek met een compacte footprint. Door de koppeling met automatiseringsoplossingen speelt de Micro5 XL in op de behoefte aan autonome, maar toch gebruiksvriendelijke productie.
Daarnaast presenteert CHIRON de vijfassige FZ 19 S, speciaal ontwikkeld voor de luchtvaartindustrie. Met een HSK-A100-interface en een spindelmoment van 408 Nm laat de machine zien dat kracht en precisie prima samengaan. In live-demonstraties worden complexe componenten bewerkt, waarbij betrouwbaarheid en snelheid centraal staan.
CHIRON benadrukt dat de beurs voor hen draait om beleving: bezoekers zien de machines niet alleen, maar ervaren ze in actie. Daarmee wil de fabrikant aantonen dat next-generation manufacturing meer is dan een slogan; het is tastbare technologie die nu al inzetbaar is.

Ultraprecisie als concurrentievoordeel
Wie denkt dat toleranties van enkele micrometers al het uiterste zijn, komt bij Röders bedrogen uit. Het bedrijf toont in hal 12, stand C06 de nieuwe RPT-machines, die gatafmetingen van < 1 μm en cilindriciteit van < 0,5 μm mogelijk maken.
De sleutel ligt in de combinatie van het NANOTOL -geleidingsconcept en de PRECITEMP-technologie. Samen zorgen ze voor drastisch verminderde toleranties en een zichtbaar betere oppervlaktekwaliteit. Daarmee verhoogt Röders niet alleen de productkwaliteit, maar ook de productiviteit: hogere output tegen lagere kosten.
Voor sectoren als de medische technologie en high-end machinebouw kan dit het verschil maken tussen concurreren en koploper zijn. De boodschap van Röders is helder: ultraprecisie is niet langer een niche, maar een strategisch concurrentievoordeel.

Automatisering voor iedereen bereikbaar
Waar Röders de grenzen van precisie opzoekt, richt RoboJob zich op een andere uitdaging in de maakindustrie: het tekort aan vakmensen. De Belgische marktleider in CNC-automatisering stelt in hal 15, stand B25 een nieuw product voor dat automatisering eenvoudiger en toegankelijker maakt.
“Met deze innovatie zetten we een grote stap vooruit”, zegt CEO Helmut De Roovere. “We hebben geluisterd naar de noden van toeleveranciers en machinebouwers. Het resultaat is een oplossing die eenvoudiger te installeren, te bedienen en te integreren is.”
Het nieuwe systeem wordt live gedemonstreerd en vormt samen met beproefde oplossingen zoals de Pallet-Load Integrated – waarin visiontechnologie en AI samenkomen – een compleet beeld van RoboJobs portfolio. Voor partners organiseert het bedrijf bovendien exclusieve avondpresentaties om de primeur in detail toe te lichten.
Sinds de oprichting in 2007 installeerde RoboJob wereldwijd al meer dan 2.000 robots. Met dit nieuwe product wil het bedrijf vooral kleinere en middelgrote toeleveranciers over de streep trekken. Het onderstreept RoboJobs missie: automatisering hoeft geen ingewikkelde of dure stap te zijn, maar kan laagdrempelig worden ingevoerd.

Flexibiliteit en digitalisering in opspanning
Ook SCHUNK laat op EMO zien dat automatisering meer is dan alleen robots en machines. Het Duitse familiebedrijf richt zich in hal 3, stand I26 op span- en grijpoplossingen die processen sneller, flexibeler en veiliger maken.
Een van de highlights is de KONTEC KSC-5X, een centrische klem voor vijfassige bewerkingen. Dankzij een modulair systeem en snelwisselfuncties kan de klem eenvoudig worden aangepast aan nieuwe werkstukken, terwijl optimale toegankelijkheid behouden blijft. Daarnaast introduceert SCHUNK de Rota THW3 2+2 compensatieklauwplaat, waarmee uiteenlopende geometrieën – van rond tot onregelmatig – betrouwbaar kunnen worden opgespannen, met constante hoge klemkrachten.
Naast mechanische innovaties presenteert SCHUNK de GROW-automatiseringscellen, kant-en-klare CE-gecertificeerde totaaloplossingen die vooral gericht zijn op kleine en middelgrote bedrijven. Deze modulaire cellen maken het mogelijk om snel en zonder specialistische kennis processen zoals onderdelenhandling of markeren te automatiseren.
Een ander speerpunt is datagedreven procesbewaking. Sensorische opspansystemen monitoren in realtime condities zoals klemkrachten en trillingen, en verhogen zo veiligheid en transparantie. Een primeur zijn de nieuwe draadloos integreerbare accu-aangedreven spanelementen, die eenvoudig kunnen worden gekoppeld via gangbare protocollen. Daarmee zet SCHUNK een belangrijke stap naar de volledig verbonden, digitale fabriek.

Deel dit artikel

Blijf op de hoogte, schrijf je in voor onze nieuwsbrief

Meld je aan voor de wekelijkse nieuwsbrief van TechniShow met al het nieuws uit de productietechnologie!
Aanmelden